Płyty ażurowe

Przy urządzaniu podjazdów i ogrodu często wykorzystywana jest kostka brukowa. Dla wygody i łatwego utrzymania w porządku terenu wokół domu wykładane są nią znaczne powierzchnie na podwórku. Rozwiązanie to, choć może się oczywiście bardzo efektownie prezentować, ma jednak swoje wady. Kostka brukowa zakrywa całkowicie podłoże i nie przepuszcza wody. Ponadto nie wygląda, szczególnie w ogrodzie, zbyt naturalnie. Bardzo dobrą alternatywą kostki może być estetyczna płyta ażurowa, przez którą przenika woda i która świetnie się komponuje z zielenią.

Na podjazdy i na parkingi
Z płyt ażurowych można wykonać na posesji komfortowy i wytrzymały podjazd, który będzie nie tylko służył przez lata do wjeżdżania na teren przy domu, ale także stanowił rodzaj naturalnego odwodnienia terenu. Przez płyty bowiem przenika deszczówka i wsiąka swobodnie w glebę, co w znacznym stopniu eliminuje ryzyko zalewania budynku, piwnicy czy niżej położonych miejsc na posesji. Na podobnej zasadzie płyty ażurowe sprawdzają się na parkingach. Miejsca postojowe są odpowiednio utwardzone, a jednocześnie nawet po największych opadach deszczu nie gromadzi się na nich nadmiar wody.

Do ogrodu
Nawierzchnia utworzona z płyt pozostaje w znacznym stopniu biologicznie czynna i nie ingeruje w naturalne środowisko tak jak płyta tarasowa czy kostka brukowa. Dlatego płyty, które nie zakrywają w całości podłoża, są idealnym rozwiązaniem do ogrodu.

Płyty ażurowe, których wolne przestrzenie zostaną porośnięte trawą lub wypełnione estetycznym żwirem, bardzo dobrze wyglądają w miejscach pełnych kwiatów i zimozielonych krzewów. Korzystając z płyt ażurowych, można uporządkować przestrzeń ogrodu, wytyczając wygodne ścieżki i chodniki. Przy pomocy płyt ażurowych utwardzimy również ogrodową skarpę, nie pozbawiając wzniesienia porastającej go roślinności i naturalnego wyglądu.

Na opaskę wokół domu
Płyty ażurowe sprawdzą się także jako tworzywo do wykonania opaski wokół domu, która zabezpiecza budynek przed gromadzeniem się wody w sąsiedztwie ścian i ich zawilgoceniem, jak również przed brudzeniem się elewacji. Opaska z płyt ażurowych jest nie tylko funkcjonalnym rozwiązaniem, ale też na tyle atrakcyjnym pod względem wizualnym, że stanowi eleganckie wykończenie bryły domu, niezależnie od zastosowanej architektury zewnętrznej.