Płyty chodnikowe

Płyty chodnikowe warto wykorzystywać do wykładania i pokrywania różnych powierzchni, ponieważ są niezwykle trwałe i w pełni funkcjonalne. Doskonale sprawdzają się na chodnikach, w alejkach, a także na tarasie. Warto dowiedzieć się więcej o zastosowaniach tego materiału.

Gdzie możemy je zastosować?

Obecnie, odpowiednio przygotowane płyty chodnikowe od sprawdzonych producentów to na pewno nie szare, nijakie elementy aranżacji. Na rynku obecne są zróżnicowane palety barw, ciekawe wzornictwo, różne kształty i oryginalny design. Płyty chodnikowe mogą nawet imitować naturalny kamień bądź drewno! Zyskują one wspaniałe walory dekoracyjne, które świetnie prezentują się także w ogrodzie. Jeśli płyty są wykonane z dobrej jakości betonu, będą odporne na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych i uszkodzenia. Te wzbogacone o metalowe zbrojenie pozostaną dodatkowo odporne na ściskanie i warto wykorzystać je np. na podjeździe.

Na tarasie i wąskich ścieżkach warto zastosować mniejsze płyty, które wprowadzą lekkość i niepowtarzalny styl. Na intensywnie eksploatowanych powierzchniach polecane są zaś produkty o większych rozmiarach i grubości, posiadające dodatkowe zbrojenie.

Kluczowe jest, że płyty są nadal tańsze od kostki brukowej oraz łatwiejsze do ułożenia - montaż możemy nawet przeprowadzić samodzielnie!

Rodzaj ma znaczenie

Warto pamiętać, że płyty gładkie mogą być kładzione praktycznie na każdej nawierzchni. Chodnik będzie wtedy łatwy w utrzymaniu czystości i sprawdzi się w przestrzeniach minimalistycznych, jak i bogatych w ozdobne formy. Płyty imitujące różne tworzywa najczęściej odznaczają się nierównomierną fakturą i dobrze prezentują się na alejkach, tarasach, podjeździe czy parkingu. Miłośnikom drewna z pewnością spodobają się płyty chodnikowe imitujące deski.

Płyty ażurowe wzbogacone są o ozdobne otwory. Estetycznie będą wyglądać na parkingu i niezbyt szerokich ścieżkach. Dostępne są w różnych barwach, a niekiedy posiadają także zbrojenie, które dodatkowo je wzmacnia. Dla zwolenników naturalnego wyglądu i eleganckiego charakteru będzie na pewno świetną opcją.

Płyty płukane posiadają porowatą strukturę, w której zatopione są fragmenty żwiru bądź kamieni. Doskonale wyglądają wśród architektury ogrodowej. Są antypoślizgowe, odporne na ścieranie, wilgoć i zmienne warunki pogodowe. Płyty chodnikowe pozostają jednocześnie estetycznie wyglądającym uzupełnieniem każdej przestrzeni, niezależnie od tego, czy jest ona bardzo nowoczesna, czy raczej tradycyjna.